PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
10 CZERWCA (PIĄTEK) |
Sesje tematyczne odbywać się będą pod patronatem Zespołów Naukowych
Komitetu Badań Polarnych PAN
09:00 – 10:40 Sesja (I) - KRIO
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Patronat: Zespół klimatologii i kriologii polarnej
Przewodniczący sesji: Mariusz Grabiec
09:00 – 09:15 Małgorzata Błaszczyk
Fluktuacje sezonowe lodowców uchodzących do morza w Hornsundzie
Seasonal fluctuations of tidewater glaciers in Hornsund
09:15 – 09:30 Kenneth Mankoff
Structure and dynamics of a subglacial discharge plume into a fjord
09:30 – 09:45 Wojciech Dobiński
Interakcja wieloletniej zmarzliny i lodowca w świetle badań geofizycznych
lodowca Storglaciären i jego otoczenia, w okolicy Tarfali, północna Szwecja
Interaction of permafrost and glacier in the light of geophysical research
on Storglaciären and its surroundings, Tarfala area, northern Sweden
09:45 – 10:00 Michał Pętlicki
Obserwacje cielenia lodowca Fuerza Aerea (Wyspa Greenwich, Antarktyka
Zachodnia) przy pomocy naziemnego skaningu laserowego oraz ciągłego
zapisu wideo
Calving of Fuerza Aerea Glacier (Greenwich Island, Antarctica) observed with
terrestrial laser scanning and continuous video monitoring
10:00 – 10:15 Mariusz Pasik
Analiza recesji lodowców na obszarze ASPA No. 128 (Western Shore
of Admiralty Bay) na Wyspie Króla Jerzego na podstawie wieloźródłowych
danych geodezyjnych
Glacier retreat analysis in ASPA No. 128 (Western Shore of Admiralty Bay)
on the King George Island based on a multisource geodetic data
10:15 – 10:30 Daniel Kępski
Zmienność przestrzenna właściwości pokrywy śnieżnej podczas okresu
ablacyjnego na niezlodowaconych wybrzeżach fiordu Hornsund
Spatial variability of snow cover properties during ablation season
on unglaciated coast of Hornsund Fjord
10:30 – 10:40 Dyskusja
09:00 – 10:40 Sesja (II) - OCEAN
Miejsce obrad: Sala 301D (III piętro)
Patronat: Zespół oceanologii i ekologii mórz polarnych
Przewodniczący sesji: Waldemar Walczowski
09:00 – 09:15 Karina Apolinarska
Czasowe i przestrzenne zróżnicowanie wartości δ13C materii organicznej
w zawiesinie w Hornsundzie, Spitsbergen
Temporal and spatial variability in δ13C values of suspended organic matter
in Hornsund, Spitsbergen
09:15 – 09:30 Anna Iglikowska
Skład chemiczny muszli dwóch różniących się mineralogicznie arktycznych
gatunków małży
Shell chemical composition of two mineralogically contrasting Arctic bivalves
09:30 – 09:45 Małgorzata Kucharska
Sezonowe zmiany współczesnych zbiorowisk otwornic w powierzchniowych
osadach Adventfiordu (Zachodni Spitsbergen)
Seasonal changes in foraminifera assemblages in surface sediments
of Adventfjorden (west Spitsbergen)
09:45 – 10:00 Magdalena Lawręc
Pigmenty w osadach arktycznego fiordu (Hornsund, Svalbard) - markery
produkcji pierwotnej, składu gatunkowego fitoplanktonu i warunków
środowiskowych
Pigments in Arctic fjord (Hornsund, Svalbard) sediments: useful markers
of productivity, phytoplankton taxonomy and environmental conditions
10:00 – 10:15 Aneta Majda
Rozprzestrzenienie płytkowodnych otwornic bentosowych pomiędzy
Antarktyka Zachodnią a Patagonią
Distribution of shallow-water benthic foraminifera between West Antarctica
and Patagonia
10:15 – 10:30 Barbara Oleszczuk
Przemiany materii organicznej w Oceanie Arktycznym w zależności
od głębokości i występowania pokrywy lodowej
Fate of organic matter in the Arctic Ocean in relation to depth and
sea ice cover characteristics
10:30 – 10:40 Dyskusja
09:00 – 10:40 Sesja (III) - SPOŁ/POLIT
Miejsce obrad: Sala 122D (I piętro)
Patronat: Zespół nauk społecznych oraz historii polskich badań polarnych
Przewodniczący sesji: Michał Łuszczuk
09:00 – 09:15 Karolina Chyla
Pozycja i rola Islandii w kontekście tworzenia stref wpływów w Arktyce
Importance of Iceland in the context of creating spheres of influence
in the Arctic
09:15 – 09:30 Piotr Köhler
Druga polska wyprawa na Spitsbergen (w 1936 roku)
The second Polish expedition to Spitsbergen (in 1936)
09:30 – 09:45 Agnieszka Legutko
Znaczenie badań polarnych dla gospodarki Svalbardu
Significance of polar research for Svalbard's economy
09:45 – 10:00 Agata Lubowicka
Duńskie relacje z ekspedycji polarnych jako przykład dyskursu kolonialnego
Danish polar expedition accounts as an example of colonial discourse
10:00 – 10:15 Michał Łuszczuk
Partnerzy czy przeciwnicy? Arktyczny wymiar relacji Rosji oraz Chin
Partners or opponents? Arctic dimension of the relations between Russia
and China
10:15 – 10:30 Agnieszka Skorupa
Miejsce psychologii w badaniach polarnych – stan obecny, a perspektywy
badawcze
The place of psychology in polar research – current state and future
perspectives
10:30 – 10:40 Dyskusja
10:40 – 11:00 Przerwa kawowa
11:00 – 12:40 Sesja (IV) - METEO/HYDRO
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Patronat: Zespół klimatologii i kriologii polarnej
Przewodniczący sesji: Krzysztof Migała
11:00 – 11:15 OskarLipiński
Zmiany w częstości występowania głębokich niżów nad Atlantyckim sektorze
Arktyki i ich związek z wybranymi wskaźnikami cyrkulacji (NAO, AO)
Changes in the frequency of deep cyclones over the Atlantic sector of the Arctic
(1948-2014) and their relationships with selected circulation indices (NAO, AO)
11:15 – 11:30 Rajmund Przybylak
Wpływ cyrkulacji atmosferycznej na zróżnicowanie przestrzenne
temperatury powietrza w rejonie Forlandsundet (NW Spitsbergen)
w latach 2010-2015
Influence of atmospheric circulation on the spatial diversity of air temperature
in the area of Forlandsundet (NW Spitsbergen) in 2010-2015
11:30 – 11:45 Karolina Stanisławska
Modelowanie strumienia ciepła jawnego w rejonach polarnych przy użyciu
programowania genetycznego
Modeling Sensible Heat Flux in Polar Regions with Genetic Programming
11:45 – 12:00 Anna Styszyńska
Współczesne ochłodzenie północnych krańców Półwyspu Antarktycznego
i jego przyczyny
Contemporary cooling of the northernmost parts of the Antarctic Peninsula
and its causes
12:00 – 12:15 Bogumiła Aleksandra Piwowar
Hydrogeologiczne warunki zlewni lodowcowej Aldegondabreen,
NW część Nordenskiold Land, Spitsbergen
Hydro-geological conditions of Aldegonda Glacier region,
NW part of Nordenskiöld Land, Spitsbergen.
12:15 – 12:30 Joanna Sziło
Warunki hydrologiczne zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji na przykładzie
przedpola Lodowca Baranowskiego (Wyspa Króla Jerzego, Antarktyka
Zachodnia)
Hydrological conditions of the West shore of Admiralty Bay based on the
example of the forefield of Baranowski Glacier (King George Island,
W Antarctica)
12:30 – 12:40 Dyskusja
11:00 – 12:40 Sesja (V) - EKO
Miejsce obrad: Sala 301D (III piętro)
Patronat: Zespół biologii i rozwoju polarnych krajobrazów lądowych
Przewodniczący sesji: Katarzyna Jankowska
11:00 – 11:15 Anna Cwanek
Dystrybucja oraz źródła naturalnych i antropogenicznych izotopów
promieniotwórczych w organizmach lądowych z rejonów Przejścia
Północno-Zachodniego w Arktyce
Distribution and sources of natural and anthropogenic radionuclides
in terrestrial organism from the Northwest Passage (Arctic)
11:15 – 11:30 Edyta Łokas
Transport zanieczyszczeń w strefie proglacjalnej lodowców Arktyki
Transport of airborne contaminations in proglacial zones of Arctic glaciers
11:30 – 12:45 Michał Węgrzyn
Wykorzystanie porostu Cetrariella delisei jako alternatywnego gatunku
w biomonitoringu skażeń metalami ciężkimi w Arktyce
Cetrariella delisei as an alternative lichen species for heavy metal
biomonitoring in the Arctic
11:45 – 12:00 Beata Żuraw
Współczesne spektra pyłkowe z Calypsobyen (W Spitsbergen)
Modern pollen spectra from Calypsobyen (W Spitsbergen)
12:00 – 12:15 Wojciech Pusz
Czy monitoring fitopatologiczny może być wskaźnikiem zmian
zachodzących na obszarach polarnych?
Is phytopathological monitoring may be a marker of environmental change
on the cold regions?
12:15 – 12:30 Adrian Zwolicki
Znaczenie materii morskiej przenoszonej przez ptaki planktonożerne dla
struktury i funkcjonowania zbiorowisk roślinnych na Svalbardzie
Importance of marine-derived nutrients supplied by planktivorous seabirds
to tundra plant communities functioning (Svalbard)
12:30 – 12:40 Dyskusja
11:00 – 12:40 Sesja (VI) - GEO I
Miejsce obrad: Sala 122D (I piętro)
Patronat: Zespół geodezji, geofizyki i geologii obszarów polarnych
Przewodniczący sesji: Leszek Łęczyński
11:00 – 11:15 Waldemar Kociuba
Mechanizm i dynamika dostawy rumowiska oraz transportu fluwialnego
w zlewni glacjalnej
The mechanism and dynamics of sediment supply and fluvial transport
in a glacial catchment
11:15 – 11:30 Zbigniew Zwoliński
Source-to-sink-fluxes in undisturbed cold environments
11:30 – 11:45 Grzegorz Rachlewicz
Charakter depozycji stokowej w warunkach peryglacjalnych w wysokiej
Arktyce (Dolina Ebby, Svalbard)
The character of slope deposition in periglacial conditions of high Arctic
(Ebba valley, Svalbard)
11:45 – 12:00 Cyprian Seul
Agregatowy i elementarny skład ziarnowy osadów mułkowych z powierzchni
lodowca Scotta Renarda oraz Calypsostrandy (Spitsbergen południowo-
zachodni)
Aggregates and elementary particle size distribution of clay-silt deposits from
the surface of the Scott and Renarde Glaciers and Calypsostranda (Spitsbergen
south-west)
12:00 – 12:15 Agnieszka Wochna
Rozkład przestrzenny zawiesiny w wybranych zatokach lodowcowych
Spitsbergenu
Spatial distribution of suspended particulate matter in selected glacial
bays of Spitsbergen
12:15 – 12:30 Aleksander Dominiczak
Objętość osadów zdeponowanych w wewnętrznych zatokach fiordów
po Małej Epoce Lodowej, Hornsund, Svalbard
Sediment volume deposited in the inner fiord bays after the end of Little
Ice Age, Hornsund, Svalbard
12:30 – 12:40 Dyskusja
12:40 – 13:45 Obiad
13:45 – 15:25 Sesja (VII) - BIOL/ŚRODOW
Miejsce obrad: Sala 301D (III piętro)
Patronat: Zespół biologii i rozwoju polarnych krajobrazów lądowych
Przewodniczący sesji: Zbigniew Zwoliński
13:45 – 14:00 Aneta Pacyna
Wykorzystanie piór w biomonitoringu środowiska arktycznego
Feather usage for biomonitoring purposes in the arctic environment
14:00 – 14:15 Eugeniusz Moczydłowski
Czy zbiorowiska roślin Spitsbergenu są ornitokoprogeniczne?
Are the plant communities of Spitsbergen ornithocoprogenic?
14:15 – 14:30 Paulina Wietrzyk
Stadia sukcesji pierwotnej na przedpolu lodowca Ireny
Stages of primary succession in the Irenebreen foreland
14:30 – 14:45 Alfred Stach
Długookresowe (lata 1985 – 2015) zmiany środowiska w dolinie Ebba
(Spitsbergen Zachodni)
Long-term (years 1985-2015) changes in the environment in the valley Ebba
(West Spitsbergen)
14:45 – 15:00 Wiesław Ziaja
Południowo-wschodnie wybrzeże Spitsbergenu wczoraj, dziś i jutro –
zarys transformacji krajobrazu
SE Spitsbergen coast yesterday, today and tomorrow – outline of its landscape
transformation
15:00 – 15:15 Tomasz Gonet
Wpływ Polskiej Stacji Polarnej Hornsund (Svalbard) na środowisko –
wstępne wyniki
Influence assessment of the Polish Polar Station Hornsund (Svalbard)
on the environment – preliminary results
15:15 – 15:25 Dyskusja
13:45 – 15:25 Sesja (VIII) - GEO II
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Patronat: Zespół geodezji, geofizyki i geologii obszarów polarnych
Przewodniczący sesji: Ireneusz Sobota
13:45 – 14:00 Tadeusz Głowacki
Analiza zmian ukształtowania powierzchni moreny czołowej lodowca
Werenskiolda na podstawie danych z lat 1957 i 2015
Analysis of changes in morphology of frontal moraine of Werenskiold Glacier
based on geodetic measurements from 1957 and 2015
14:00 – 14:15 Piotr Weckwerth
Dynamika szarży lodowca Aavatsmarka i jej skutki geomorfologiczne
Dynamika szarży lodowca Aavatsmarka i jej skutki geomorfologiczne
14:15 – 14:30 Jacek Jania
Nowe źródła krasowe w rejonie Hornsundu, południowy Spitsbergen
New karst springs in the Hornsund area, Southern Spitsbergen
14:30 – 14:45 Krzysztof Rymer
Akumulacja materiału eolicznego w środowisku peryglacjalnym na
obszarze środkowego Spitsbergenu (Dolina Ebby) w latach 2012-2015
Aeolian accumulation in periglacial environment in central Spitsbergen
(Ebba Valley) in the years 2012-2015
14:45 – 15:00 Piotr Zagórski
Rozwój strefy brzegowej Calypsostrandy (W Spitsbergen) w sezonie
letnim 2015 pod wpływem falowania
Development of the Calypsostanda seashore (W Spitsbergen) during
the summer season 2015 under the wave impact
15:00 – 15:15 Wojciech Szymański
Wpływ składu mineralnego na genezę sortowanych gruntów wzorzystych
w rejonie Hornsundu, SW Spitsbergen
Influence of mineral composition on genesis of sorted patterned ground
in the Hornsund area, SW Spitsbergen
15:15 – 15:25 Dyskusja
15:25 – 15:45 Przerwa kawowa
15:45 – 17:25 Sesja (IX) - MAGN/GEOL
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Patronat: Zespół geodezji, geofizyki i geologii obszarów polarnych
Przewodniczący sesji: Tomasz Janik
15:45 – 16:00 Leszek Łęczyński
Zróżnicowanie własności magnetycznych osadów fiordu Recherche
(Spitsbergen) i ich zależność od cech granulometrycznych osadów
i warunków ich depozycji
Differentiation of the magnetic properties of the Recherche Fjord deposits
(Spitsbergen) and its dependence from granulometric features
and conditions of deposition
16:00 – 16:15 Grzegorz Gajek
Analiza zmienności podatności magnetycznej gleb w rejonie wybranych
polskich stacji polarnych na Spitsbergenie
Analysis of variation the magnetic susceptibility of soils in the Polish polar
station selected area on Spitsbergen
16:15 – 16:30 Magdalena Gwizdała
Zależność podatności magnetycznej od rozkładu uziarnienia osadów
glacjalno-morskich (SW Spitsbergen) – wyniki wstępne
Magnetic susceptibility dependence of grain size distribution of glacial-
marine sediments (SW Spitsbergen) - preliminary results
16:30 – 16:45 Jan Okoń
Interpretacja profili wielokanałowej sejsmiki 2D z pierwszej ekspedycji
sejsmicznej w rejon wysp Południowych Szetlandów, Zachodnia Antarktyda
Geological interpretation of multi-channel seismic profiles from the Polish
Geophysical Expedition to the Pacific Margin of Antarctic Peninsula
16:45 – 17:00 Wojciech Czuba
Trójwymiarowe sejsmiczne modelowanie tomograficzne w rejonie
północno-zachodniego Spitsbergenu
3-D Seismic Tomographic Modelling of the North-Western Spitsbergen Area
17:00 – 17:15 Szymon Ostrowski
Sedymentologia Konglomeratu Radok (Grupa Amery, perm)
Sedimentology of Radok Conglomerate (Amery Group, Permian)
17:15 – 17:25 Dyskusja
15:45 – 17:25 Sesja (X) - BIOL/GEO III
Miejsce obrad: Sala 122D (I piętro)
Patronat: Zespół biologii i rozwoju polarnych krajobrazów lądowych
Zespół geodezji, geofizyki i geologii obszarów polarnych
Przewodniczący sesji: Wiesław Ziaja
15:45 – 16:00 Łukasz Pawłowski
Wpływ zagrożeń środowiskowych związanych ze zmianami strefy wybrzeża
na stan aktualny i rozwój infrastruktury naukowej oraz osadniczej na
Svalbardzie
The impact of environmental hazards associated with changes in the coastal
zones on the current state and development of scientific and settlement
infrastructure in Svalbard
16:00 – 16:15 Monika Stawska
Wpływ procesów morfogenetycznych na przyrost radialny Salix polaris
w obrębie aktywnego stożka napływowego w Dolinie Ebby (Spitsbergen
centralny)
Radial growth and the influence of geomorphic activity on Salix polaris within
the active alluvial fan in Ebbadalen (Central Spitsbergen)
16:15 – 16:30 Lech Stempniewicz
Ekologiczne konsekwencje gwałtownej deglacjacji fiordu dla ptaków i ssaków
morskich żerujących w Hornsundzie
Ecological consequences of rapid fjord deglaciation for birds and mammals
foraging in Hornsund, SW Spitsbergen
16:30 – 16: 45 Jan Dzierżek
30 lat w Bellsundzie – dobry początek, stała inspiracja, nowe wyzwania
30 years in Bellsund – good start, permanent inspiration, new challenges
16:45 – 17:00 Paulina Lewińska
Inwentaryzacja oraz rekonstrukcja 3D budynku kopalni azbestu
w rejonie Asbestodden (Bellsund, Svalbard)
3D inventory and reconstruction of a building of asbestos mine
at Asbestodden (Bellsund, Svalbard)
17:00 – 17:15 Paweł Wójcik
Model 3D obiektów Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
3D model of Henryk Arctowski Polish Antarctic Station
17:15 – 17:25 Dyskusja
17:30 – 18:30 Zebranie otwarte Klubu Polarnego PTGeogr.
18:30 – ... Uroczyste zamknięcie Sympozjum