PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
9 CZERWCA (CZWARTEK) |
08:30 – Rejestracja
09:00 – 09:30 Uroczyste otwarcie Sympozjum
09:30 – 11:00 Sesja plenarna (I)
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Przewodniczący sesji: Jacek Jania
09:30 – 09:50 Jan Marcin Węsławski
Dwa arktyczne fiordy - jeden podgrzany
Two arctic fjords, one warmed up
09:50 – 10:10 Piotr Owczarek
Sygnały klimatyczne i pozaklimatyczne zapisane w danych
dendrochronologicznych wzdłuż arktycznego transektu Abisko-Tromsø
– Wyspa Niedźwiedzia - Spitsbergen
Climatic and non-climatic signals recorded in dendrochronological data along
the Arctic transect Abisko/Tromsø – Bear Island - Spitsbergen
10:10 – 10:30 Małgorzata Korczak-Abshire
Wykorzystanie bezzałogowych samolotów do prowadzenia
interdyscyplinarnego monitoringu ekosystemów antarktycznych
Application of UAVs for conducting interdisciplinary monitoring of Antarctic
ecosystems
10:30 – 10:50 Monika Kusiak
Mobilizacja radiogenicznego ołowiu i zafałszowane wieki Hadeiku
(Antarktyda Wschodnia)
Ancient Pb mobilization and spurious Hadean ages in East Antarctica
10:50 – 11:00 Dyskusja
11:00 – 11:20 Przerwa kawowa
11:20 – 12:50 Sesja plenarna (II)
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Przewodniczący sesji: Piotr Głowacki
11:20 – 11:40 Ireneusz Sobota
Współczesne zmiany wybranych elementów kriosfery północno-
zachodniego Spitsbergenu
Contemporary changes of selected components of cryosphere of north-
western Spitsbergen
11:40 – 12:00 Witold Szczuciński
Globalne i regionalne znaczenie fiordów na przykładzie fiordu Hornsund
Global and regional importance of fjords – insights from studies of
Hornsund Fjord
12:00 – 12:20 Mateusz Strzelecki
Młot, igła i stara skała – badania nad ewolucją wybrzeży skalnych
w klimatach polarnych
Hammer, needle and old rock – studies of rock coast evolution in polar
climates
12:20 – 12:40 Mariusz Grabiec
Rzeźba podlodowcowa i zmiany geometrii systemu lodowców łączących
Sørkappland i Ziemię Torella (południowy Spitsbergen)
Subglacial topography and geometry changes of glacial system connecting
Sørkapp Land and Torell Land (S Spitsbergen)
12:40 – 12:50 Dyskusja
12:50 – 13:10 Przerwa kawowa
13:10 – 14:45 Sesja plenarna (III)
Miejsce obrad: Aula WNoZiGP
Przewodniczący sesji:
13:10 – 13:30 Krzysztof Migała
Polskie badania śnieżne na Svalbardzie w kontekście badań
międzynarodowych
Polish snow studies on Svalbard in the context of international research
13:30 – 13:50 Oskar Głowacki
Wykorzystanie metod akustyki podwodnej w badaniach lodowców
uchodzących do morza
Application of passive underwater acoustics in the study of marine-terminating
glaciers
13:50 – 14:10 Wojciech Majewski
Otwornice spod lodowca szelfowego a historia deglacjacji Antarktyki
Foraminifera from below ice shelf and Antarctic deglaciation history
14:10 – 14:30 Krzysztof Kubiak
Odbudowa rosyjskiej obecności militarnej w Arktyce
The rebuilding of Russian military presence in the Arctic
14:30 – 14:45 Dyskusja
14:45 – 16:00 Obiad
16:00 – 17:00 Sesja posterowa - hol, III piętro, blok D
17:00 – 19:00 Sesja jubileuszowa: 30-lecie Wypraw Polarnych UMCS (Aula WNoZiGP)
19:00 – 20:00 Dojazd na miejsce spotkania, autobus sympozjalny,
zbiórka - parking przed budynkiem Wydziału NoZiGP
20:00 – …. Uroczysta kolacja - na patio Klasztoru o. Dominikanów na Starym Mieście,
ul. Złota 9